Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Chińskie opony: czy rzeczywiście są tańsze?

Chińskie opony: czy rzeczywiście są tańsze?

Kupujemy opony Maciej

Bez wątpienia, ceny chińskich opon są niższe o 20 do 50% od ogumienia klasy premium. Jednak ich wytrzymałość na zużycie jest równie niska jak cena. Podobnie z gwarantowanym bezpieczeństwem. W związku z tym, nie jest wcale takie pewne, czy ich koszt w przeliczeniu na kilometr jest atrakcyjny…

Tańsze chińskie opony Atrakcyjne ceny i niskie osiągi: ile tak naprawdę są warte chińskie opony? - fot. © : rezulteo

Nie należy mylić kosztu zakupu i kosztu eksploatacji. 

Mając do wyboru oponę znanego producenta za 400 zł oraz chiński zamiennik za 250, łatwo skusić się na tańszą ofertę. Tylko czy faktycznie ubijamy wówczas dobry interes? Radzimy dobrze się zastanowić. Jeśli chodzi o koszt eksploatacji opony, należy wziąć pod uwagę jej trwałość.  Znani producenci przykładają bowiem dużą uwagę do tego parametru.

Tymczasem, jeśli wierzyć opiniom internautom na forach internetowych,  wytrzymałość na zużycie nie jest zwykle mocną stroną chińskich produktów. Ich nabywca jest zatem narażony na szybkie zużycie opony, przez co będzie zmuszony wymienić ją szybciej niż planował. Dlatego trudno mu wówczas stwierdzić, czy faktycznie zaoszczędził...

Istnieje też druga strona medalu: niektóre marki są znane z produkcji opon tak twardych , że są uważane za niezdatne do użytku. Pomimo wyjątkowej trwałości, wykazują one katastrofalne osiągi na mokrej drodze: ślizgają się jak łyżwy po lodzie!


Zrównoważone osiągi to podstawa

Tym, co odróżnia znanych producentów od tzw. marek „low cost“, jest właśnie równowaga między osiągami. Pogodzenie często antagonistycznych parametrów, takich jak bezpieczeństwo i wytrzymałość na zużycie, przyczepność na suchej drodze oraz na mokrej nawierzchni, wymaga wiedzy i umiejętności, które rzadko znajdują się w zasięgu debiutantów w branży.

Dlatego właśnie można znaleźć produkty chińskiej produkcji, które całkiem nieźle radzą sobie na suchej nawierzchni, jednak fatalnie zachowują się na mokrej drodze. Lub opony o dość dobrej odporności na zużycie, lecz niewystarczającym poziomie bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że o jakości opony decyduje jej skuteczność we wszystkich sytuacjach na drodze.