Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Jakie opony kupić? Dobrej klasy, lecz używane, czy też nowe, choć gorszej jakości?

Jakie opony kupić? Dobrej klasy używane, czy nowe, choć gorszej jakości?

Kupujemy opony Maciej

Warto kupować nowe opony. Wszyscy o tym wiemy, jednak jest to poważny wydatek, dlatego też często szukamy jak najlepszego stosunku jakości do ceny. Warto jednak zachować ostrożność, ponieważ duży wybór często oznacza liczne zagrożenia.

Zestawienie dwóch opon Rezulteo pomaga dokonać wyboru między używaną markową oponą oraz nową oponą słabszej jakości - fot. © : Fotolia.com/rezulteo.com

Budżet, który nie jest z gumy?

Jazda samochodem jest związana ze stałymi kosztami, oczywiście niezbyt przyjemnymi dla kierowcy, jednak są one konieczne. Podobnie jak stan klocków hamulcowych lub poziom płynu silnikowego, również  opony wymagają nieustannej kontroli , by zapewnić bezpieczną jazdę samochodem. Przy ich wymianie, rachunek zwykle bywa słony, jednak nie wolno pominąć tej czynności. Oczywiście, konkurencja na rynku ogumienia jest bardzo ostra. a proponowane ceny bardzo zróżnicowane. Jednakże, jeśli chcemy zmniejszyć obciążenie finansowe związane z zakupem ogumienia, zawsze można zdecydować się na produkty używane. Pod warunkiem jednak, że nie będziemy podejmować zbyt niebezpiecznych kompromisów pod względem jakości, od której zależy nasze bezpieczeństwo. Można również skusić się na nowe opony oferowane przez liczne niskobudżetowe marki, charakteryzujące się bardzo atrakcyjnymi cenami. W każdym z tych przypadków, liczy się jedno: O-STRO-ŻNOŚĆ! Bądź rozważnym konsumentem.

 

Nowe opony, czyli ogromne różnice cenowe...

Opracowanie i stworzenie opony jest kosztowne i wymaga zaawansowanych technologii. Wszystkie te koszty odczujemy w momencie zakupu, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na uznaną markę, taką jak MichelinPirelliDunlopContinentalGoodyear czy też Bridgestone. Jak powszechnie wiadomo, oferowane produkty różnią się pod względem osiągów, które są mocno powiązane z kosztem zakupu. Tym samym, nie ma nic zaskakującego w fakcie, że cena poszczególnych opon może różnić się nawet o 50%, w zależności od tego czy mamy do czynienia z producentem o uznanej reputacji czy też wytwórcą tanich, „generycznych” opon, który jest w stanie znacznie zbić ceny. Oferta jest zatem wyjątkowo bogata, ocenia się, że w Europie możemy wybierać spośród... ponad 300 chińskich marek!

 

... a także różnice pod względem wydajności

Jednakże, zwracanie uwagi jedynie na cenę zakupu przy wyborze opon wiąże się z poważnym niebezpieczeństwem. Etykiety na tych oponach powinny być pierwszą wskazówką co do rzeczywistych osiągów na drodze. Można wówczas zauważyć, że oznaczenia parametrów na najtańszych produktach są ogólnie rzecz biorąc najmniej spójne... i to zaledwie względem trzech punktów uwzględnianych w systemie etykietowania opon. Oprócz danych z etykiety, problem dotyczy przede wszystkim mniejszej wszechstronności opon w zależności od ceny na rachunku. To główny zarzut stawiany taniemu ogumieniu: wyobraźcie sobie oponę, która przyzwoicie radzi sobie na suchej nawierzchni i posiada niski opór toczenia, lecz... cechuje się fatalną skutecznością na mokrej drodze. Ewentualnie, produkt o dwukrotnie niższej trwałości niż opona dobrej klasy. Lub przeciwnie, oponę o bardzo długim czasie eksploatacji za cenę bardzo słabych właściwości dynamicznych. Oto zagrożenia związane z zakupem opon o niezwykle niskich cenach, które są niestety odwrotnie proporcjonalnie do spójności osiągów na drodze oraz poziomu zapewnianego bezpieczeństwa. W najgorszym przypadku, jeśli produkt zużyje się bardzo szybko, jego nabywca nie zaoszczędzi ani grosza przy zakupie chińskiej opony z najniższego segmentu, ponieważ będzie musiał kupić nowy zestaw ogumienia szybciej niż się spodziewał.

 

Czy warto kupić używaną oponę dobrej klasy?


Chcesz mieć produkt wysokiej jakości, lecz nie chcesz płacić wysokiej ceny za nową oponę dobrej marki? Masz zatem inną możliwośćwybór okazyjnej markowej opony . Podobnie jak samochody, także opony posiadają swój rynek wtórny oferujący bogaty wybór i atrakcyjne ceny. Używane opony można kupić zarówno w sieciach dystrybucyjnych, jak i w Internecie, a nawet na złomowiskach. Produkty „z drugiej ręki”, także te najwyższej klasy, są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach, które zostawiają konkurencję daleko w tyle.

Jednakże, również i to rozwiązanie nie jest wolne od poważnych wad. Z definicji,  opona jest produktem podlegającym zużyciu. Po przekroczeniu pewnego jej poziomu, traci ona swoje właściwości użytkowe, a nawet legalność stosowania.  Prawo wymaga, by głębokość rzeźby opony wynosiła co najmniej 1,6 milimetra, poniżej tej granicy opona nie może być używana. Im bardziej zużyta jest opona, tym bliższa będzie tej granicy. A czas jej eksploatacji będzie krótszy. Cena zakupu używanej opony często zależy od poziomu zużycia oraz od przybliżonej liczby kilometrów, które można jeszcze na niej przejechać, zanim będzie konieczna jej wymiana. Przede wszystkim, należy sprawdzić ogólny stan opony oraz ewentualną obecność uszkodzeń lub nieregularnego zużycia. W razie ich stwierdzenia, lepiej ominąć taką okazję szerokim łukiem. Należy również pamiętać, że zgodnie z przepisami prawa, na jednej osi należy posiadać opony o takiej samej konstrukcji i rzeźbie bieżnika. Dodatkowo, starsza opona (wyprodukowana ponad pięć lat temu) będzie charakteryzowała się gorszą jakością gumy. Pamiętaj o sprawdzeniu wieku opony.

Podsumowując, osiągi używanych opon w dobrym stanie będą z pewnością lepsze i bardziej spójne niż w przypadku „budżetowych” modeli, jednak zapewniają też krótszy czas eksploatacji niż nowe markowe opony.

 

Oszczędność w długim okresie?


Zatem, czy lepiej kupić nowe opony kategorii budżetowej czy też markowe, lecz używane? W obu przypadkach, należy bardzo uważnie przyjrzeć się skuteczności opony pod wszystkimi istotnymi aspektami (stabilność toru jazdy na suchej drodze, przyczepność na mokrej nawierzchni, opór toczenia, odporność na zużycie, skuteczność hamowania na suchej i mokrej drodze itp.) . Ogólnie rzecz biorąc,  markowe opony używane zawsze będą miały lepsze osiągi , jednak należy starannie sprawdzić stopień zużycia ogumienia oraz stan struktury.

Pozostaje jeszcze ostatnie niezaprzeczalne stwierdzenie: jeśli naszym celem jest jak najdłuższy czas eksploatacji opon zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa, wówczas nowe opony znanej marki są najlepszym rozwiązaniem.