Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Jakie opony? Jakie marki? Jakie ceny?…

Jakie opony? Jakie marki? Jakie ceny?…

Kupujemy opony

Wybór opon jest często prawdziwą łamigłówką. Jak odnaleźć się w gąszczu proponowanych marek, jaką kwotę przeznaczyć na zakup ogumienia, jak ocenić stosunek jakości do ceny? Krótko mówiąc - pytań jest wiele. Zanim sięgnie się po portfel, trzeba znaleźć na nie odpowiedź.

Wybór opon Wybór odpowiednich opon - fot. © : Rezulteo

Według ogólnie stosowanej klasyfikacji marki opon dzielą się na trzy kategorie: marki - liderzy parametrów technicznych, marki pośrednie, najczęściej będące własnością marek liderów, oraz pozostałe marki. Wszystkie spełniają określone kryteria, charakteryzują się różnymi parametrami i proponują bardzo zróżnicowane ceny (różnice mogą dochodzić do 300%).

Marki - liderzy parametrów technicznych: Są to marki wielkich producentów – Bridgestone, Continental, Dunlop, Goodyear, Michelin i Pirelli. Parametry ich produktów - bezpieczeństwo, przyczepność, ekologia i czas użytkowania są dużo wyższe niż pozostałych marek. Ponadto wiodący producenci przeznaczają ogromne środki na badania i rozwój i dysponują ośrodkami testowymi, w których udoskonalają swoje produkty i kontrolują ich jakość. Produkty te objęte są zawsze serwisem posprzedażnym lub monitoringiem producenta.

Opony takie są produkowane i sprzedawane w dużej liczbie na rynkach międzynarodowych, a szerokie gamy modeli obejmują dużą rozpiętość rozmiarów. Najczęściej montowane są fabrycznie w samochodach nowych.

Marki pośrednie: Marki te są gorszej jakości niż cytowane wyżej, nawet jeśli na ogół należą do wielkich grup, inwestycje na nie przeznaczane nie są tak wielkie. Mogą mieć dobre osiągi w wybranych segmentach (bezpieczeństwo, komfort, 4x4, sport…), ale rzadko charakteryzują się dobrymi parametrami obejmującymi całość - bezpieczeństwo, przyczepność, szacunek dla środowiska i czas użytkowania. Ich dystrybucja nie jest równie szeroka. Są najczęściej tańsze, ale gorszej jakości. Z reguły nie są montowane do samochodów nowych.

Pozostałe marki: Są to marki pochodzące z rynków wschodzących. Ich parametry są wyraźnie gorsze, dystrybucja bardzo ograniczona, a ceny raczej niskie. Nawet jeśli ich ceny są nieporównywalnie niższe od konkurencji, to ogólna jakość pozostawia wiele do życzenia. Inaczej mówiąc - zapłacisz mniej przy zakupie, ale stosunek jakość / trwałość / bezpieczeństwo / cena pozostanie dyskusyjny. Będziesz też musiał zadowolić się bardzo przeciętnym serwisem posprzedażnym.

Półki z nowymi oponamifot. © : © istockphoto - naphtalina

Niezależnie od tego, czy jesteś przywiązany do jakiejś marki, czy też wysłuchujesz sugestii swojego dystrybutora, przy zakupie opon musisz zawsze postawić ten sam zestaw pytań. Do czego ich potrzebuję? Jak często korzystam z samochodu? Jaki jest mój styl jazdy? W jakich warunkach pogodowych najczęściej jeżdżę? No i oczywiście, jaką cenę jestem skłonny zapłacić za bezpieczeństwo? Odpowiedzi na te pytania nie doprowadzą Cię być może do wyboru konkretnej marki, ale nakierują na określoną gamę produktów.

Wybór marki - lidera parametrów technicznych pozwoli Ci uniknąć przykrych niespodzianek i zagwarantuje bezpieczeństwo jazdy, długi okres użytkowania i serwis posprzedażny z prawdziwego zdarzenia. Słowem, opona najtańsza niekoniecznie oznacza oszczędność pieniędzy. Należy jeszcze uwzględnić czas jej użytkowania i opory toczenia - czynniki decydujące o faktycznej cenie eksploatacji opon.

W portalu Rezulteo możesz też sprawdzić jak oceniane  są  opony pod względem parametrów technicznych. Może to być dla Ciebie cenna wskazówka przy wyborze i zakupie opon. Warto dobrze się poinformować, żeby potem nie żałować...