Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Jakie opony będą odpowiednie dla mojego auta?

Jakie opony będą odpowiednie dla mojego auta?

Kupujemy opony Mateusz

Podejmując decyzję o zakupie opon, należy kierować się przede wszystkim typem posiadanego auta. Czy jesteś posiadaczem samochodu miejskiego, sedana, czy też auta z napędem 4x4, pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń producenta pojazdu.

Samochody na postoju Decydując o zakupie opon, należy kierować się przede wszystkim typem posiadanego samochodu - fot. © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Warto zapamiętać, że opony montowane oryginalnie w samochodzie są homologowane przez jego producenta we współpracy z producentem opon. Uwzględniane są przy tym głównie następujące czynniki:

  • przestrzeń w nadkolach;
  • rozmiar obręczy;
  • prędkość maksymalną pojazdu;
  • hamowanie;
  • ciężar auta.

Ile warte są opony montowane fabrycznie?

Opony oryginalnie montowane to ogumienie będące fabrycznym wyposażeniem auta, czyli wybrane przez producenta samochodu. Czy w związku z tym są najlepszym wyborem? Niekoniecznie.

Niektóre opony są opracowywane dla konkretnego producenta samochodów. Ta specjalna homologacja producenta przekłada się na specyficzne parametry opon, m.in. w zakresie wewnętrznej konstrukcji opony, indeksów maksymalnej nośności oraz prędkości. Parametry te są widoczne na boku opony.

Jeśli chcesz zmienić opony na inne, należy koniecznie przestrzegać zaleceń producenta.

Istnieją także teoretyczne zamienniki rozmiarów ogumienia. Europejska Organizacja Techniczna ds. Opon i Obręczy (European Tyre and Rim Technical Organisation, ETRTO), do której należą najwięksi producenci opon, stworzyła normy pozwalające ustalić na podstawie jednego rozmiaru bazowego różne warianty kompatybilne z właściwościami technicznymi pojazdu.

Uwaga: Stacje przeprowadzające badania techniczne pojazdów sprawdzają czy zamontowane ogumienie jest zgodne z wymaganiami rozporządzenia o warunkach technicznych pojazdów.Twoje wymogi mogą różnić się od kryteriów stosowanych przez producenta samochodu
. Oto najczęściej spotykana hierarchia stosowana przez producentów:

1. Zachowanie na drodze

2. Szumy toczenia

3. Hamowanie na suchej nawierzchni

4. Hamowanie na mokrej nawierzchni

5. Odporność na zużycie

Przyczyna jest prosta: trzy pierwsze kryteria są zwykle przypisywane przez kierowcę...  samochodowi! 

W momencie wymiany opon na inne, nic nie zobowiązuje nas, by trzymać się modelu i marki wskazanych przez producenta. Wystarczy jedynie przestrzegać specyfikacji technicznej zalecanej dla Twojego auta.