Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Jakie opony będą najbardziej odpowiednie dla moich warunków jazdy?

Jak dobrać opony do moich warunków jazdy?

Kupujemy opony Maciej

Zalecenia producenta pojazdu nie wystarczą, by dokonać dobrego wyboru przy zakupie opon. Należy wziąć pod uwagę sposób najczęściej występujące zastosowania i warunki prowadzenia a także drogi, po których się poruszamy.

Kobieta za kierownicą Przy doborze opon bierzemy pod uwagę także styl jazdy - fot. © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Nie wybierzemy takich samych opon do jazdy autem po krótkich trasach w miejskim otoczeniu i do długich podróży po autostradach. Innego ogumienia wymaga też samochód sportowy, a innego pojazd z napędem na cztery koła.

 

Jeśli jeździsz głównie po mieście

Jazda miejska charakteryzuje się przede wszystkim dużym zagęszczeniem sygnalizacji, licznymi skrzyżowaniami oraz dużą możliwością napotkania przeszkód w trakcie jazdy (piesi, rowerzyści, motocykliści...). Wszystkie te czynniki narażają oponę na częste zatrzymywanie się i przyspieszanie oraz pokonywanie różnych przeszkód. Należy zatem uwzględnić te czynniki przy wyborze, zwracając szczególną uwagę na poniższe parametry ogumienia.

  • Droga hamowania. Należy zdecydowanie postawić na opony gwarantujące jak najkrótszą drogę hamowania i to zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni.

 

  • Solidność. Wybierz wytrzymałe opony. W warunkach miejskich, są one narażone na częste zatrzymywanie się i przyspieszanie auta. 


Jeśli jeździsz głównie po drogach głównych i autostradach

Autostrada różni się od innych dróg głównie pod dwoma względami: prędkością i pokonywanymi odległościami.

Przy intensywnym korzystaniu z autostrad, warto zwrócić uwagę na następujące parametry ogumienia:

  • Wytrzymałość na zużycie. Ze względu na wysoką i stałą prędkość, opony są narażone przede wszystkim na wyższe zużycie. Warto zdecydować się zatem na ogumienie charakteryzujące się wysoką trwałością.
  • Komfort jazdy. Aby zmniejszyć zmęczenie wynikające z pokonywania długich tras, należy wybrać opony oferujące wysoki komfort, zarówno po względem wibracji, jak i poziomu hałasu.
  • Droga hamowania. Ze względu na wysoką prędkość jazdy, należy wybrać opony gwarantujące jak najkrótszą drogę hamowania, zarówno na suchej, jak i mokrej drodze.

     

Jeśli jeździsz sportowym autem 

Jeśli jesteś amatorem sportowego stylu prowadzenia, potrzebujesz opon oferujących jak najwyższy poziom przyczepności oraz szybkości reakcji na zakrętach (przestrzegając zasad bezpieczeństwa obowiązujących w ruchu drogowym lub na torze wyścigowym).

  • Nasza rada: należy wybrać raczej opony o wysokich osiągach, a nawet wyczynowe (do jazdy po torze), które w pełni spełnią nasze oczekiwania.


Prowadzisz samochód 4x4 

Również tutaj mamy bardzo szeroki wybór, w zależności od rodzaju posiadanego auta z napędem na obie osie (SUV lub auto terenowe 4x4) oraz sposobu użytkowania: jazda wyłącznie po drogach, jazda drogowo-terenowa czy też poruszanie się wyłącznie po bezdrożach. 

 

Opona zimowa, czyli inwestycja w bezpieczeństwo

Wszyscy producenci opon oferują obecnie ogumienie zimowe dostosowane do posiadanego przez ciebie typu pojazdu oraz sposobu jego użytkowania. Opony te umożliwiają bezpieczną jazdę, gdy tylko średnia temperatura spada poniżej 7°C. Z całą pewnością zakup zimówek stanowi poważny wydatek, jednak inwestycja ta szybko się zwróci: po pierwsze dzięki wyższemu bezpieczeństwu, a po drugie dzięki znacznie wolniejszemu zużywaniu się opon letnich.

>> Aby dowiedzieć się więcej na temat opon zimowych