Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Jaką markę opon wybrać?

Jaką markę opon wybrać?

Kupujemy opony

Na polskim rynku opon mamy duży wybór marek, oferujących różną jakość w pełnym przekroju cenowym. Co trzeba wiedzieć, aby nie pomylić się przy zakupie.

1. Marki - liderzy parametrów technicznych

Michelin, Bridgestone, Continental, Goodyear, Pirelli, Dunlop

To historyczne marki o światowym zasięgu, sprzedające produkty najwyższej jakości. Tylko ci producenci są w stanie uzyskać wysokie wartości całego zespołu parametrów opony. Oznacza to, że jedynie ich opony zapewnią jednocześnie krótką drogę hamowania na nawierzchni suchej i mokrej, niezawodne właściwości jezdne na każdym rodzaju drogi, długi czas eksploatacji, wysoki komfort prowadzenia i oszczędność paliwa dzięki innowacyjnej technologii opon ekologicznych.

Rada rezulteo: wprawdzie opona marki - lidera parametrów technicznych kosztuje trochę drożej, lecz gwarantuje lepsze osiągi, daje większe poczucie pewności i jest trwalsza. W ostatecznym rozrachunku koszt przejechania jednego kilometra na tej oponie nie musi być wcale wyższy niż w przypadku opony tańszej.

> Więcej o markach - liderach parametrów technicznych.

2. Marki pośrednie

BFGoodrich, Falken, Firestone, Fulda, Hankook, Kleber, Uniroyal, Vredestein, Yokohama…

Nawet jeśli oferują one produkty dobrej jakości, to jednak nie mogą rywalizować z markami - liderami parametrów technicznych. Swą reputację zawdzięczają często jednemu szczególnemu segmentowi rynku: opony do samochodów 4x4, sportowych, dostawczych... Ich produkty są często bardziej specjalizowane, szczególny nacisk kładzie się w nich na jeden z parametrów kosztem pozostałych.

Rada rezulteo: ponieważ opony marek pośrednich są mniej uniwersalne, ich zakup powinien być staranniej przemyślany niż zakup opon marek - liderów parametrów technicznych. Należy się upewnić, czy ich mocne strony pasują do typu samochodu i stylu jazdy kierowcy.

> Więcej o markach pośrednich.

3. Pozostałe marki.

Dębica, Barum, Dayton, Sava, Matador, GT Radial, Kingstar, Kormoran, Riken, Viking…

Marki te należą do segmentu podstawowego (najniższa półka). Ich ceny są bardzo konkurencyjne, lecz ich parametry wyraźne gorsze niż opon marek pośrednich i liderów.

Rada rezulteo: przy zakupie opon tych marek zachowaj szczególną ostrożność. Zapoznaj się z pełną charakterystyką opony. W tej kategorii opon zdarzają się miłe niespodzianki, ale można też trafić na model marnej jakości, a nawet niebezpieczny.

> Więcej o tanich markach.

A co z oponami bieżnikowanymi?

Bieżnikowanie to operacja polegająca na wymianie zużytego bieżnika opony na nowy. Opony bieżnikowane kosztują mniej niż nowe, ale oczywiście nie dają tych samych gwarancji. Rozwiązanie to może być jednak wystarczające do jazdy po mieście lub w przypadku montażu opon zimowych. Decydując się na opony bieżnikowane, kupuj je raczej u przedstawicieli uznanych producentów, którzy zaproponują ci produkty bardzo dobrej jakości.

Kiedy dystrybutor sprzedaje opony pod swoją marką

Może się zdarzyć, że jakiś dystrybutor wprowadza na rynek tanie opony pod swoją własną marką. Opony takie produkowane są specjalnie na zamówienie w formach odrzuconych przez wielkie marki. Żądaj od dystrybutora szczegółowych informacji.