Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Gdzie kupować opony?

Gdzie kupować opony?

Kupujemy opony Paweł

Autoryzowana stacja obsługi, serwis ogumienia, warsztat samochodowy, sklep internetowy - w tak wielu różnych miejscach możesz zaopatrzyć się w nowe opony. Oto zalety i wady każdego z rozwiązań.

Zakup opon samochodowych Warsztaty wulkanizacyjne, serwisy ASO, sklepy internetowe: wybierz najlepsze dla siebie miejsce zakupu - fot. © : Fotolia.com/rezulteo.com

Nadszedł czas zmiany opon... Wielka obfitość oferty i znaczne różnice cen u poszczególnych dystrybutorów skłaniają cię do rozważania różnych możliwości.

W autoryzowanym warsztacie producenta samochodu

+ : wygodnie

– : drogo

To rozwiązanie najwygodniejsze. Przy okazji ostatniego przeglądu uprzedzono cię, że następnym razem trzeba będzie założyć nowe opony. Stacja zajmie się wszystkim – zamówieniem, montażem, wyważeniem. Oczywiście rachunek jest słony, ale to jest cena, jaką płacisz za swój spokój i komfort.

W sieci serwisów specjalizujących się w oponach (Euromaster, Point S, FirstStop…)

+ : duży wybór modeli, profesjonalizm

– : mała liczba takich serwisów

Zalety tych wyspecjalizowanych serwisów to szybka i fachowa obsługa, duży wybór marek i modeli opon, atrakcyjne ceny i częste promocje.

W sieciowym warsztatacie samochodowym (Norauto, Feu Vert...)

+ : usługi

– : brak specjalizacji

Jeśli w pobliżu nie ma żadnego warsztatu specjalizującego się w oponach, rozwiązaniem może być samochodowe centrum serwisowe. Dostępne są tam opony najważniejszych marek i liczne usługi. Na przykład możesz przy okazji wymienić olej lub amortyzatory.

W sklepie internetowym

+ : niskie ceny

– : nie zawsze jest dostępna usługa montażu

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wielu nowych dystrybutorów. Są obecni wyłącznie w internecie (nie mają tradycyjnych sklepów). Ich zaletą jest szeroki wybór opon przy bezkonkurencyjnie niskim poziomie cen. A co z montażem? Niektóre sklepy współpracują z warsztatami montującymi opony na terenie całego kraju. W momencie zakupu opon umawiasz się na montaż w najbliższym warsztacie.

Niektóre specjalistyczne sieci także otworzyły własne sklepy internetowe. Dzięki temu możesz spokojnie kupić opony przez Internet, po czym pojechać je zamontować do najbliższego punktu tej sieci.

Jak wybrać opony w 5 minut

Oto metoda, pozwalająca dokonać dobrego wyboru opon w możliwie najkrótszym czasie.

1. Zanotuj sobie dane techniczne swoich opon: szerokość, profil, średnicę, indeks nośności, indeks prędkości. Więcej.

2. Zastanów się, jak najczęściej wykorzystujesz swój samochód (jazda po mieście, dalekie trasy, styl sportowy, jazda w terenie) i określ rodzaj opon (letnie czy zimowe). Więcej.

3. Wyciągnij wniosek, które własności opon powinny być zmaksymalizowane: bezpieczeństwo, komfort czy ekonomiczność. Więcej.

4. Wybierz preferowanego sprzedawcę: centrum serwisowe, sieć warsztatów oponiarskich, sklep internetowy, stacja ASO...

5. Wybierz warsztat, któremu powierzysz montaż opon biorąc pod uwagę cenę, łatwy dojazd i profesjonalizm w wykonywaniu usługi.