Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Czy można zmienić rozmiar swoich opon?

Czy można zmienić rozmiar swoich opon?

Kupujemy opony Mateusz

Można kupić opony w innym rozmiarze niż przewidziany przez producenta, czy to w celu podrasowania auta, czy też szukając oszczędności. Należy jednak pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zasad ze względu na ryzyko naruszenia przepisów oraz niebezpieczeństwo wypadku. W tej kwestii, stanowisko Rezulteo jest proste: zalecamy, by przestrzegać rozmiarów homologowanych przez producentów.

Równoważność rozmiarowa w przypadku opony przedniej Decydując się na opony o innej wielkości, należy przestrzegać zasad równoważności rozmiarów - fot. © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Pytanie to powraca regularnie zarówno na forach internetowych, jak i w naszej rubryce eksperta : czy mogę zastąpić dany rozmiar opony, oponą o innej wielkości? Przyczyny są bardzo zróżnicowane. Jedni chcą nadać sportowy wygląd swojemu samochodowi montując obręcze o większej średnicy. Inni z kolei szukają oszczędności, pragnąc wybrać tańsze rozmiary niż te montowane oryginalnie. Bez względu na naszą motywacje zmiana rozmiarów opon jest ważną kwestią. Posiada ona poważne konsekwencje techniczne oraz związane z przepisami, których nie wolno ignorować.

 

Jedynie rozmiary homologowane przez producenta są bezpieczne

Są one dobierane przez producentów aut  i tylko oni określają rozmiary opon odpowiednie do każdego auta. Dzięki licznym badaniom i testom, gwarantują one maksymalne osiągi oraz bezpieczeństwo na drodze. Zmiana tych rozmiarów oznacza ryzyko zmiany zachowania auta, co przekłada się na ryzyko wypadku. Dodatkowo, kierowca naraża się wówczas na mandat w razie kontroli przez policję lub powtórną wizytę podczas kontroli technicznej, a w najgorszym wypadku nawet na brak ochrony ubezpieczeniowej podczas wypadku.

 

Zasady równoważności rozmiarowej opon

Jakie zatem kryteria należy uwzględnić, jeśli chcemy zmienić rozmiary opon? Otóż musimy wziąć pod uwagę co najmniej trzy czynniki:

  •  indeksy nośności oraz prędkości w nowym rozmiarze muszą być co najmniej równe (lub wyższe) niż oryginalne opony.
  • Średnica zewnętrzna opony musi być taka sama jak oryginalna, by zachować właściwości auta, zwłaszcza prędkość na liczniku oraz ustawienia układów wspomagania jazdy (ABS, ESP…).
  • Miejsce na poziomie nadkoli musi być wystarczające, by zmieścić tam nowy rozmiar opon (należy pamiętać o dodatkowym marginesie miejsca, jeśli planujemy zakładać łańcuchy zimą). 

Warto wiedzieć, że istnieją tabele teoretycznej równoważności rozmiarów zawierające kryteria określone przez europejskie stowarzyszenie producentów ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation). Tabele te nie stanowią jednak przewodnika transformacji ani tuningu...

 

Jak znaleźć homologowane rozmiary?

Opinia Rezulteo jest bardzo prosta w tym temacie: należy przestrzegać rozmiarów homologowanych przez producentów! Trzeba tylko je znaleźć...

  • Homologowane rozmiary opon znajdują się zwykle na słupku drzwi kierowcy lub w dokumentacji technicznej auta oraz/lub dowodzie rejestracyjnym.
  • Można również wykorzystać narzędzie doboru opon znajdujące się na stronie głównej Rezulteo
  • Wreszcie, można zasięgnąć porady w centrum badań technicznych dysponującym oficjalną bazą danych.

 

Wyniki przedstawione przez narzędzie dobierania opon Rezulteo

Strona Rezulteo z rozmiarami oponfot. © : rezulteo

W przypadku BMW serii 3, narzędzie doboru opon Rezulteo proponuje 6 homologowanych rozmiarów, z czego 3 do różnych rozstawów osi, z 4 średnicami opon.

 

Szerokie opony: zalety i wady

Szersze opony zwiększają powierzchnię kontaktu z podłożem, co przekłada się na lepszą przyczepnośc na suchej nawierzchni. Zapewniają również szybką reakcję na ruchy kierownicy. Z drugiej strony, mogą one mieć negatywny wpływ na komfort jazdy, ponieważ mniejsze boki absorbują mniej nierówności na drodze, a także  hamowanie na mokrej nawierzchni (mniejsze odprowadzanie wody) oraz na zużycie paliwa (większy opór toczenia).