Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Chińskie opony: ile jest warte Twoje bezpieczeństwo?

Chińskie opony: ile jest warte Twoje bezpieczeństwo?

Kupujemy opony Maciej

Sprzedawane w cenach pozostawiających w tyle konkurencję, „chińczyki” mogą wydać się bardzo interesujące konsumentowi polującemu na okazję. Niestety, produkty te bardzo słabo wypadają w testach porównawczych. Zwłaszcza pod względem osiągów na mokrej drodze.

Chińskie opony a bezpieczeństwo Na ile bezpieczne są chińskie opony? - fot. © : rezulteo

Przebadano ponad 300 chińskich marek 

Trudno określić dokładną liczbę marek chińskich opon importowanych do Europy. Zdaniem naszych ekspertów, jest ich ponad 300. LingLong, WanLi, Blackstone, Goodride oraz Infinity należą do najbardziej znanych. Ale co miesiąc pojawiają się kolejne… W Chinach stworzenie marki oponiarskiej to głównie sprawa marketingu, ponieważ producenci wytwarzają zwykle opony dla innych marek...

 

Ceny nie do przebicia...

 Główną zaletą chińskich opon jest z pewnością ich cena: od 20 do 50% niższa niż w przypadku konkurencyjnych znanych marek… Jeśli sprawdzimy często kupowany rozmiar, taki jak 185/60 R15 H, portal AlloPneus proponuje model S1023 marki Wanli w cenie poniżej  46 €, podczas gdy EfficientGrip marki Goodyear jest sprzedawany w cenie ok. 100 €. Podwójne przebicie daje do myślenia...

Dodatkowo, chińskie opony są łatwo dostępne. Jeśli nie znajdziemy ich w centrach samochodowych, wystarczy odwiedzić którąś ze stron sprzedawców. Np. na francuskim portalu pneus-online na 83 dostępne marki, piętnaście pochodzi z Chin.

 

... oraz fatalne osiągi na mokrej drodze.

Istnieje jednak druga strona medalu, którą są osiągi. Świadczą o tym wyniki  testów porównawczych opublikowane w prasie motoryzacyjnej lub przez niezależne laboratoria badawcze, takie jak Adac (niemiecki klub samochodowy) lub TÜV SÜD. Do porównania trafiają często jeden lub dwa modele z Chin, które wyraźnie odstają od konkurencji.

Przykładowo, w  najnowszym teście porównawczym opon letnich zrealizowanym przez Adac , można znaleźć dwa chińskie produkty w rozmiarze 185/60 R15 H: to Rotallia Radial F108 oraz Sailun Atrezzo SH402. Przy obydwóch w klasyfikacji zapala się czerwone światło ze względu na bardzo niskie oceny w zakresie osiągów na mokrej nawierzchni: dłuższa droga hamowania, słaba odporność na poślizg hydrodynamiczny... Krótko mówiąc, ogumienie to zagraża bezpieczeństwu podczas deszczu.

Ogólnie,  osiągi związane z bezpieczeństwem są niewystarczające, a nawet stanowią zagrożenie. Jedyną dziedziną, w której brylują opony chińskiej produkcji:  niski opór toczenia, który pozwala uzyskać dobre osiągi w kwestii efektywności energetycznej.

Podsumowanie: na dzień dzisiejszy, zakup „chińczyków“ stanowi  poważne ryzyko. Atrakcyjna cena to za mało, by móc zapomnieć o często występujących, poważnych niedostatkach tych produktów w zakresie bezpieczeństwa.