Porady praktyczne do etykiet na opony - Cele wprowadzenia etykiet na opony

Cele wprowadzenia etykiet na opony

Etykiety na opony: przewodnik Mateusz

W roku 2009 Komisja Europejska zadecydowała o wprowadzeniu etykiet na opony. Nowy system miał trzy cele: pomóc konsumentowi w wyborze opon, zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i zmniejszyć szkodliwość opon dla środowiska.

Europejskie etykiety na opony Europejskie etykiety na opony - fot. © : Rezulteo

Od 1 listopada 2012 r., wszystkie opony przeznaczone do aut osobowych, samochodów z napędem na obie osie, SUV-ów, dostawczych i ciężarowych, które zostały wyprodukowana po 1 lipca 2012 r. i są sprzedawane na terenie UE, muszą być wyposażone w standardowe etykiety. Informują one konsumenta o osiągach opon w trzech kategoriach: zużycie paliwa, hamowanie na mokrej drodze i zewnętrzny hałas toczenia.

Najważniejsze kryterium dla Brukseli: wydajność energetyczna opony.

Jak z pewnością zauważyliście, kształt i kolor etykiety przypomina etykietę efektywności energetycznej ze sprzętu AGD, pojazdów lub świadectw energetycznych. To nie przypadek. Za pomocą tego narzędzia, europejski organ regulacyjny chciał uczulić kierowców na często ignorowaną wydajność energetyczną opon. Przekłada się ona bowiem na zużycie paliwa przez pojazd, a w konsekwencji także na emisję CO2.

Dzięki etykiecie, konsumenci mogą w łatwy sposób wybierać opony o dobrym współczynniku efektywności paliwowej. Tym samym kierowcy zyskują podwójnie : nie tylko oszczędzają na paliwie, ale i przyłączają się do globalnego wysiłku mającego na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Inne kryteria: bezpieczeństwo i komfort życia

Europejski system etykietowania opon przywiązuje wagę do hamowania na mokrej nawierzchni oraz zewnętrznego hałasu toczenia, dwóch współczynników związanych z bezpieczeństwem i komfortem życia.

Etykiety na oponach stanowią zatem doskonałe źródło informacji dla konsumentów. Mogą oni porównywać opony w oparciu o inne kryteria niż marka lub cena oraz kupować opony w sposób bardziej świadomy.

Więcej informacji

>> Strona Komisji Europejskiej

Przeczytaj również

>> Kryteria etykietowania