Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Sprawdź opony przed wyjazdem na wakacje

Sprawdź opony przed wyjazdem na wakacje

Dbamy o opony rezulteo

Jeśli chcesz ze spokojem wyjechać na wakacje, przed wyruszeniem w drogę koniecznie musisz dokonać przeglądu pewnych żywotnych organów twojego auta. Kontrolę należy rozpocząć od opon: twoje bezpieczeństwo zależy w dużym stopniu właśnie od nich.

Pakowanie samochodu Trzeba pomyśleć także o oponach przed wyjazdem na wakacje ! - fot. © : iStockphoto.com/rezulteo

Ponad połowa Europejczyków (54%) korzysta ze swojego samochodu wyjeżdżając na wakacje. Jedna na dwie trasy wynosi ponad 1000 km i są to najczęściej najdłuższe trasy w roku dla kierowców. Są to wyniki badań przeprowadzonych dla grupy Goodyear-Dunlop przez instytut APCO w  maju 2011 roku w 15 europejskich państwach. Biorąc pod uwagę wpływ opon na bezpieczeństwo pojazdu, jak również zużycie paliwa i tym samym emisję CO2, istotne jest, aby opony były odpowiednio napompowane i były w dobrym stanie. 

Checkbox IcôneStopień zużycia opon
Checkbox IcôneCiśnienie w oponach
Checkbox IcôneKoło zapasowe
Checkbox IcônePoziom płynów, światła, wycieraczki
Checkbox IcônePrzyczepy zwykłe i kempingowe

Zużycie opon
W pierwszej kolejności należy sprawdzić stopień zużycia opon w samochodzie. Zamiast przysłowiowego „rzucenia okiem” zalecamy przeprowadzenie bliższej inspekcji.

 • Upewnij się, że poziom bieżnika nie zrównał się ze znacznikiem zużycia oraz że na bokach opon nie widać śladów przecięć lub deformacji.
 • Wystarczy również przejechać dłonią po powierzchni opony, by sprawdzić czy nie wykazuje ona symptomów nieregularnego zużycia.
 • Wyjazd na wakacje może być również okazją, by zamienić miejscami opony przednie i tylne, co zapewni ich bardziej równomierne zużycie.

>> Dowiedz się więcej na temat zużycia opon

Ciśnienie opon

Kontrola ciśnienia w oponachfot. © : Horace Ko

Po sprawdzeniu stanu opon upewnij się, że są one prawidłowo napompowane. Badanie przeprowadzone w maju 2013 roku dla Bridgestone wykazało, że blisko ośmiu na dziesięciu kierowców w Europie jeździ na niedopompowanych oponach. To dość alarmujący wynik, zważywszy na fakt, że słabo napompowana opona może ulec rozerwaniu przy dużej prędkości, np. na autostradzie.

Poza tym, zbyt niskie ciśnienie w oponach jest przyczyną ich przedwczesnego zużywania się oraz zwiększonego zużycia paliwa.

W przypadku dużego obciążenia pojazdu - o co nietrudno podczas wyjazdu na wakacje - zaleca się dodatkowo dopompować opony o 0,2 do 0,3 bar, by uniknąć ich zgniecenia.

>> Dowiedz się więcej na temat ciśnienia w oponach

Koło zapasowe

Użyteczne akcesoria do wymiany oponfot. © : All Rights Reserved

Nawet jeśli przebita opona jest coraz rzadszym zjawiskiem (według Michelin, zdarza się to co 75 000 km), należy koniecznie upewnić się czy koło zapasowe nadaje się do jazdy i czy na pewno posiadasz odpowiednie narzędzia do wymiany niesprawnego koła.

Jeśli twój samochód nie jest wyposażony w koło zapasowe, lecz jedynie w środek uszczelniający i pompujący do opon, upewnij się, że jego data przydatności nie została przekroczona.

Poza tym, być może posiadany przez Ciebie pakiet assistance obejmuje pomoc w razie przebicia opony (usługa wliczona w ubezpieczenie auta lub dołączana do zakupionych opon). W takim wypadku, należy pomyśleć o zabraniu razem z dokumentami auta także alarmowego numeru telefonu.
>> Dowiedz się więcej na temat koła zapasowego

Inne punkty do sprawdzenia

Sprawdź poziom oleju w twoim samochodziefot. © : All Rights Reserved

Po sprawdzeniu opon możesz przejść do kontroli innych ważnych części samochodu: hamulców, silnika, wycieraczek, reflektorów...

Płyny. Należy koniecznie sprawdzić poziom płynów, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie twojego auta: 
Olej silnikowy: kontrola wizualna za pomocą miarki.
Płyn chłodzący: kontrola wizualna stanu w zbiorniku (przy schłodzonym silniku).
Płyn hamulcowy: kontrola wizualna stanu w zbiorniku.
Płyn układu wspomagania kierownicy: kontrola wizualna stanu w zbiorniku.
Płyn do wycieraczek: kontrola wizualna stanu w zbiorniku.
Reflektory. Muszą być czyste i znajdować się w dobrym stanie technicznym. Należy sprawdzić zarówno reflektory, jak i migacze.
Wycieraczki. Należy upewnić się, że kauczuk wycieraczek jest nadal giętki a przy okazji sprawdzić, czy na przedniej szybie nie ma odprysków, które mogłyby przekształcić się w pęknięcia.

Porady dotyczące stylu jazdy

Oprócz tradycyjnych porad dotyczących bezpieczeństwa drogowego, warto przypomnieć że w lecie zdarzają się gwałtowne burze. W związku z tym zalegająca na drogach woda z opadów, w której kumulują się cząsteczki oleju, może powodować w najlepszym wypadku wydłużenie drogi hamowania, a w najgorszym - zjawisko aquaplaningu oraz utratę kontroli nad pojazdem. Należy zatem znacznie zredukować prędkość w trakcie burzy lub wykorzystać niesprzyjającą aurę i dać sobie chwilę wytchnienia na najbliższym postoju.

Przyczepy zwykłe i kempingowe

Przyczepy fot. © : iStockphoto.com/rezulteo

 

 • Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta przyczepy dotyczących maksymalnej prędkości oraz obciążenia.
 • Zaleca się zastosowanie wzmocnionych opon (reinforced), jeśli konieczna jest dłuższa jazda na granicy dozwolonego obciążenia.
 • Ciśnienie referencyjne w oponach wynosi zwykle 2,5 bar dla standardowej opony oraz 3 bar w przypadku opony wzmocnionej. W przypadku dużych obciążeń należy zwiększyć je o 0,5 bar. Oznacza to 3,0 bar dla standardowej opony oraz 3,5 bar dla opony wzmocnionej.
 • Nawet jeśli opony przyczep były rzadko używane, i tak konieczna jest ich wymiana po 5 sezonach
 • . Opony mają bowiem tendencję do deformacji w przypadku przedłużonego stacjonowania. Jeśli zauważysz obecność małych szczelin w pobliżu obręczy koła, należy koniecznie wymienić opony.
 •  

  Latem uważaj na burze!

  Oprócz ostrożności zalecanych dla bezpieczeństwa ruchu drogowego w przededniu wakacji, warto pamiętać, że sezon letni sprzyja burzowej pogodzie.  Intensywne opady deszczu występujące na drogach, na których gromadzi się woda powodują wydłużenie drogi hamowania  i co najgorsze - zjawisko aquaplaningu i ryzyko utraty panowania nad pojazdem.

  Należy więc podczas takich warunków zdecydowanie zmniejszyć prędkość  lub skorzystać z okazji, aby zrobić sobie przerwę na trasie i odpocząć w bezpiecznym punkcie przy drodze.