Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Naucz się wykrywać oznaki anormalnego zużycia opon

Naucz się wykrywać oznaki anormalnego zużycia opon

Dbamy o opony rezulteo

Nieregularne zużycie bieżnika – niesymetryczne, w części środkowej lub na krawędziach – jest często oznaką problemu mechaniki pojazdu lub jazdy na ogumieniu z nieprawidłowym ciśnieniem. W obydwu wypadkach konieczna jest interwencja fachowca.

Zużycie na barkach opony Zużycie na barkach opony 4x4 - fot. © : Rezulteo

W klasycznej sytuacji opony muszą zostać wymienione na nowe, kiedy grubość rzeźby bieżnika osiągnęła poziom minimalny pokazywany przez wskaźnik zużycia. Może się jednak zdarzyć, że wskaźnik ten pozostanie nienaruszony, ale w pewnych miejscach pojawiają się oznaki nieregularnego zużycia. W takim przypadku musisz jak najszybciej wymienić oponę.

Tego typu zużycie wskazuje najczęściej na problem mechaniczny pojazdu– zbieżność, wyważenie, zawieszenie, przekazywanie napędu – lub nieprawidłowe ciśnienie w oponach (a nawet sportowy styl jazdy). Jeśli tak jest, umów się na wizytę w najbliższym warsztacie oponiarskim.

Różne rodzaje zużycia

  • Zużycia miejscowe
  • Zużycie niesymetryczne
  • Zużycie w części środkowej
  • Zużycie na krawędziach bieżnika

Zużycie miejscowe

Zużycie miejscowe oponyfot. © : rezulteo

Tego rodzaju oznaki zużycia pojawiają się najczęściej na oponach tylnych. Mogą wynikać ze złego wyważenia kół, ale także świadczyć o złym stanie amortyzatorów.

Zużycie niesymetryczne

Zużycie asymetrycznefot. © : rezulteo

Stopień zużycia stopniowo rosnący w miarę przechodzenia z jednej strony opony na drugą jest skutkiem nienormalnego tarcia opony o podłoże w wyniku nieprawidłowej zbieżności kół. Równomierne zużywanie się bieżnika opony jest konieczne dla zachowania jej parametrów.

Zużycie w części środkowej

Zużycie w części środkowejfot. © : rezulteo

Zużywanie się opony w środkowej części bieżnika jest najczęściej wynikiem długotrwałego nadmiernego ciśnienia. Co najmniej raz w miesiącu kontroluj poziom ciśnienia w oponach.

Opona zużyta na krawędziach bieżnika

Zużycie na barkach oponyfot. © : rezulteo

Bardziej widoczne zużycie opony na barkach świadczy najczęściej o długotrwałym utrzymywaniu zbyt niskiego ciśnienia w oponach. Unikaj takiego stanu, ponieważ skracasz czas użytkowania opony i podnosisz poziom zużycia paliwa z powodu wyższych oporów toczenia.

Rada rezulteo 

Przesuń rękę po bieżniku w obydwu kierunkach. Jeśli stwierdzisz, że bieżnik zużywa się miejscami, oznacza to najczęściej, że amortyzatory Twojego samochodu są zużyte lub masz nieprawidłowo wyważone koła. Zleć kontrolę zawieszenia lub wyważenia kół.