Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Kiedy trzeba zmienić opony?

Kiedy trzeba zmienić opony?

Dbamy o opony rezulteo

Po okresie zimowym, przed długą podróżą lub podczas kontroli ciśnienia w oponach pamiętaj, by sprawdzić również ich ogólny stan oraz stopień zużycia. Jeśli dostrzeżesz jeden z opisanych poniżej symptomów, nie wahaj się ani chwili: natychmiast wymień opony na nowe.

Kiedy należy wymienić opony? fot. © : All Rights Reserved

Znajdź czas na systematyczną kontrolę stanu opon. Jeśli wykazują któryś z poniższych objawów, wymień je niezwłocznie.

Zużyta opona nie spełnia swojego zadania, zwłaszcza podczas opadów deszczu słabo odprowadza wodę. Skutek – dłuższa droga hamowania na nawierzchni mokrej i niepewne trzymanie się drogi. Ponadto wzrasta ryzyko poślizgu i aquaplaningu.

Regularne sprawdzanie stanu opon pozwala określić odpowiedni moment wymiany. Oto sytuacje, które powinny wzbudzić Twoją czujność.

 • Opona osiągnęła maksymalny poziom zużycia określony przepisami prawnymi (głębokość rzeźby mniejsza niż 1,6 mm): na bieżniku widoczny jest wskaźnik zużycia.
 Na ogół opony dobrej jakości wymienia się co 40 000 lub 50 000 km, te gorszej jakości - co 10 000 km. Należy jednak pamiętać o tym, że czas życia opony może podlegać dużym wahaniom. Zależy on bowiem od wielu czynników, przy czym największy wpływ na zużycie ma styl jazdy kierowcy oraz przebieg opony. Należy również pamiętać, że w przypadku pojazdów z napędem na przednie koła, opony przednie zużywają się dwukrotnie szybciej, niż tylne.

Wskaźnik zużycia na bieżniku oponyfot. © : rezulteo

  • Różnica między głębokością głównych rowków dwóch opon zamontowanych na tej samej osi wynosi ponad 5 mm. Ta różnica w stopniu zużycia może mieć negatywny wpływ na zachowanie samochodu na drodze.
  • Opona wykazuje nieregularne zużycie. Może ono objawiać się na różne sposoby: zużycie miejscowe, zużycie asymetryczne, zużycie w części środkowej bieżnika lub też zużycie w strefie barków. Pamiętaj o rozwiązaniu problemu mechanicznego, który spowodował ten stan.
  • Opona jest uszkodzona. Na oponie widoczne jest przecięcie, pęknięcie lub odkształcenie mogące prowadzić do powolnej utraty szczelności lub rozerwania opony.

  Przykład uszkodzenia oponyfot. © : rezulteo

  •  Opona nie odpowiada zaleceniom producenta: niewłaściwe rozmiary, nieprzestrzeganie indeksów prędkości i obciążenia, etc

  Czytaj także:
  >>Wymiana opon: co jest zabronione, a co dozwolone