Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Jak chronić opony podczas upałów?

Jak chronić opony podczas upałów?

Dbamy o opony Julien Taillandier

Upały mają wpływ na wszystkie podzespoły pojazdu, w tym także na opony. Oto kilka porad, jak latem utrzymać opony w dobrym stanie.

Upały: jak uchronić przed nimi opony Czy mocne upały stanowią zagrożenie dla opon? - fot. © : iStockphoto.com/rezulteo.com

 

Nie ma wątpliwości, że temperatura zwiększa obciążenia działające na opony. W związku z tym, należy zachować wzmożoną czujność w trakcie okresu letniego i przestrzegać dwóch podstawowych zasad bezpieczeństwa:

 

·       Obowiązkowa kontrola ciśnienia:

Należy uważać na to, aby utrzymywać prawidłowy poziom ciśnienia . Niedopompowane opony szybciej się przegrzewają, co może jeszcze bardziej się nasilić w trakcie mocnych upałów. Może to skutkować rozerwaniem opony

Zalecamy zatem,aby utrzymywać w oponach maksymalne zalecane ciśnienie, szczególnie, gdy poruszasz się po autostradzie i/lub w aucie podróżuje więcej osób.


Ważne: pamiętaj, aby kontrolę ciśnienia przeprowadzać na schłodzonych, a nie na ciepłych oponach. Jeśli jednak zdarzy Ci się przeprowadzić kontrolę ciśnienia, gdy opony są wciąż rozgrzane, nie powinieneś zbyt ufać zalecanym wartościom, ponieważ może okazać się, że po ostygnięciu opony będą niedopompowane.

>> Sprawdź prawidłowe ciśnienie dla Twojego samochodu 

 

·       Zatroszcz się o gumę: 

Opona nie ucierpi szczególnie na skutek upału w przypadku „normalnej“ jazdy. Jednak, jeśli samochód pozostaje nieużywany przez dłuższy czas (kilka tygodni), radzimy nie wybierać na postój bardzo gorących i wietrznych miejsc, np. brzegu morza, aby uniknąć przedwczesnego starzenia się opon.