Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Ciśnienie opon: należy je sprawdzać co miesiąc

Ciśnienie opon: należy je sprawdzać co miesiąc

Dbamy o opony rezulteo

Twoje opony są stale poddawane działaniu dużych sił, dlatego też z czasem tracą nieco powietrza. W związku z tym zaleca się regularne sprawdzanie ciśnienia w kołach. Dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie większe bezpieczeństwo, ale zapobiegniesz zbyt szybkiemu zużyciu się opon.

Ciśnienie w oponach Pomyślcie o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w waszych oponach! - fot. © : All Rights Reserved

Ciśnienie jest czynnikiem posiadającym ogromne znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i dla trwałości ogumienia. Niedopompowanie lub zbyt mocne napompowanie kół może mieć negatywny wpływ na osiągi opon.

Checkbox Icône Źle napompowane opony: czym ryzykujesz?
Checkbox Icône Jak kontrolować ciśnienie w oponach?
Checkbox Icône Jakie ciśnienie jest właściwe?
Checkbox Icône Jak często należy kontrolować ciśnienie w oponach?
Checkbox Icône Pompowanie opon w zimie

 

Źle napompowane opony: czym ryzykujesz?

Przy zbyt wysokim ciśnieniu, bieżnik ulega wybrzuszeniu, co powoduje zmniejszenie powierzchni kontaktu opony z podłożem. Pojawienie się takich zniekształceń wiąże się z różnymi konsekwencjami:

 • Szybsze zużycie części centralnej opony;
 • Słabsza przyczepność, ponieważ opona posiada mniejszy kontakt z powierzchnią drogi;
 • Słabsza amortyzacja na nierównościach.

I odwrotnie, przy zbyt niskim ciśnieniu nadmiernie obciążone zostają barki opony, które pracują wówczas nieprawidłowo. Również w tej sytuacji niepożądane efekty pojawiają się jeden za drugim :

 • Szybsze zużycie części barkowej opony;
 • Nadmierne rozgrzanie opony może doprowadzić do jej rozerwania oraz utraty kontroli nad pojazdem;
 • Słabsze trzymanie się drogi, zwłaszcza przy mokrej nawierzchni;
 • Większe zużycie paliwa.

Uwaga: pompowanie opon azotem nie zwalnia z obowiązku kontrolowania ciśnienia. 

Rada: aby zapewnić szczelność opony, po zakończeniu kontroli ciśnienia należy pamiętać o założeniu z powrotem nakrętki na zawór. Należy ją również wymieniać przy okazji zmiany ogumienia.

Jak kontrolować ciśnienie w oponach?

  Kontrolę należy przeprowadzić na zimno. Oznacza to, że opony nie powinny być używane od co najmniej 2 godzin lub nie przejechano na nich więcej niż 3 km przy małej prędkości. Jeśli nie masz czasu, by pozwolić im się schłodzić, dodaj 0,3 bar do zalecanego ciśnienia. Nigdy nie spuszczaj powietrza z opony na ciepło.

  Jakie ciśnienie jest właściwe?

  Zalecane ciśnienie w oponach na słupku drzwi pojazdufot. © : rezulteo

  Jedynym właściwym ciśnieniem w oponie jest to zalecane przez producenta auta. Odpowiednie wartości (dla kół przednich i tylnych) są podane w instrukcji użytkowania pojazdu oraz/lub na naklejce, która jest zwykle przyklejona na słupku drzwi po stronie kierowcy, klapce wlewu paliwa lub w schowku na rękawiczki. Należy ich koniecznie przestrzegać: są one owocem wielu testów przeprowadzonych przez producentów opon i samochodu.

  Jak często należy kontrolować ciśnienie w oponach?

  Stacja pompowania opon na stacji benzynowejfot. © : All Rights Reserved
  Kontrola ciśnienia w oponach powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w miesiącu oraz przed każdą dłuższą podróżą, zwłaszcza jeśli zamierzasz korzystać z autostrady. Ciśnienie należy dostosować do zaleceń producenta.

  Rada: pamiętaj, by sprawdzić również ciśnienie w kole zapasowym. Dzięki temu unikniesz niemiłej niespodzianki w dniu, gdy będziesz zmuszony z niego skorzystać. Uwaga, w przypadku koła zapasowego zalecane ciśnienie jest znacznie wyższe niż dla zwykłej opony. Może ono przekraczać 4 bar. Dokładna wartość jest zwykle podana na obręczy koła.

  Pompowanie opon w zimie

  Temperatura powietrza posiada wpływ na ciśnienie w oponach. Wraz z nią spada mierzona wartość ciśnienia w oponie. Dlatego też zimą należy dodać 0,2 bar do zalecanego ciśnienia.


  > Inne artykuły z rubryki Opony zimowe