Opony samochodowe z oryginalnego wyposażenia - Opony Pirelli P-Zero do Alfa Romeo 4C

Opony Pirelli P-Zero do Alfa Romeo 4C

Oryginalne wyposażenie Opublikowano 12-11-13 autor Maciej

4C to nowa, superlekka odsłona wyścigówek Alfa Romeo. Potrzebowała ona ogumienia na miarę wysokich ambicji włoskiego producenta, dlatego też wyłącznym dostawcą opon do tego pojazdu będzie Pirelli.

Alfa Romeo 4C na torze Pirelli wyłącznym dostawcą opon do nowej Alfy Romeo 4C - fot. © : Pirelli

P-Zero AR „szyte” na miarę

Alfa Romeo 4C to model sportowy o niezwykle interesujących osiągach (przynajmniej na papierze). Jego konstrukcja typu monocoque powstała z nowoczesnych osiągnięć technologicznych -  jest wykonana z włókna węglowego, zupełnie jak w najprawdziwszym super samochodzie. Model ten jest jednym z najlżejszych aut na świecie, dzięki wadze 895 kg netto po torze sunie jak torpeda, nie potrzebując do tego nawet specjalnie wysokiej mocy: jego mały czterocylindrowy silnik osiąga „zaledwie skromne” 240 koni. Ta dość ekstremalna koncepcja wymaga ogumienia o wysokich osiągach, które będzie współgrać z jej temperamentem. Włoski producent połączył więc siły z Pirelli w celu opracowania specjalnych opon dla tego modelu. Efektem tej współpracy jest opona P-Zero, która jest precyzyjnie zoptymalizowana pod kątem specyfikacji technicznych 4C.

Zaprojektowana dla sportowego auta o tak małym kontakcie z powierzchnią opona  P-Zero AR montowana jest w rozmiarze 18 cali na tylnej oraz 17 cali na przedniej osi, co ma zapewniać maksymalną przyczepność. Warto odnotować, że Alfa Romeo 4C może jeździć również z ogumieniem P-Zero Trofeo w rozmiarze 19 cali na tylnej i 18 cali na przedniej osi w bardziej „radykalnej” wersji.

 

8 minut i 4 sekundy na Nordschleife

Alfa Romeo 4C na torze Nürburgringfot. © : Pirelli
Jak wiele innych marek samochodów sportowych także Alfa Romeo wysłało 4C na „chrzest bojowy” na bardzo wymagającym torze w Nordschleife. Samochód pokonał dużą pętlę toru w Niemczech w ciągu zaledwie ośmiu minut i czterech sekund. Podczas wyścigu zastosowano zestaw opon Pirelli P-Zero Trofeo, a zespół Alfa Romeo zamierza poprawić jeszcze uzyskany czas podczas kolejnej próby. Dla przypomnienia, minimalna cena Alfy Romeo 4C wynosi 51 000 euro. Wyłącznym dostawcą opon do tego modelu jest Pirelli.


Aby dowiedzieć się więcej 

>>  Rekord Alfa Romeo z ogumieniem P-Zero Trofeo na torze Nürburgring przedstawiony na wideo: