Poznaj lepiej markę opon Goodyear. Więcej informacji o poczatkach i historii.
Goodyear

Więcej o marce Goodyear

Grupa Goodyear, założona w roku 1898 w Akron (Ohio) przez Amerykanina Francka Seiberlinga, jest obecnie numerem 3 na światowym rynku opon i posiada około 15% udziałów w rynku. Jest liderem w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej.

Grupa Goodyear jest obecna na pięciu kontynentach. W roku 2008 sprzedała 30 milionów opon i zrealizowała obroty w wysokości 19,5 miliarda dolarów (13,3 miliarda euro). Jej wynik finansowy netto wyniósł 77 milionów dolarów (52,4 miliona euro).

Stan zatrudnienia w Goodyear na koniec roku 2008 wynosił na całym świecie 74 500 pracowników zatrudnionych w 63 fabrykach usytuowanych w 25 krajach.

W dziedzinie innowacji technologicznych Grupa Goodyear opracowała konstrukcję pierwszej opony bezdętkowej zwanej tubeless (1903) oraz opony run flat o wzmocnionych bokach, umożliwiającej jazdę po przebiciu opony (2002).

Poza sektorem opon samochodowych amerykańska grupa jest również obecna na rynku opon do samochodów ciężarowych, maszyn budowlanych i samolotów.

Goodyear – znaczące daty:

1898: Franck Seiberling w malutkim tartaku nad brzegami rzeki Cuyahoga na wschód od Akron (Ohio) zakłada spółkę Goodyear, nazywając ją tak na cześć wynalazcy procesu wulkanizacji kauczuku.

1903: Złożenie wniosku patentowego na oponę bezdętkową do samochodów osobowych.

1912: Wprowadzenie na rynek pierwszego sterowca Goodyear.

1921: Wprowadzenie na rynek opony terenowej Rut-Proof.

1927: Wprowadzenie na rynek opony całorocznej o profilu rowkowym.

1934: Opracowanie opony śniegowej z kolcami i rozpoczęcie produkcji pierwszych opon do maszyn budowlanych.

1935: Zakup The Kelly Springfield Tire Company, która staje się oddziałem Grupy.

1947: Finalizacja projektu opony nylonowej.

1970: Statek kosmiczny Apollo 14 zostaje wyposażony w opony Goodyear XLT.

1977: Wprowadzenie na rynek opony całorocznej Tiempo, specjalnie dostosowanej do potrzeb rynku amerykańskiego.

1987: Wprowadzenie na rynek opony ZR-S o wysokich osiągach z indeksem prędkości Z (ponad 240 km/h).

1992: Wprowadzenie na rynek opony Aquatred, ograniczającej niebezpieczeństwo akwaplaningu.

1992: Wprowadzenie na rynek opony run flat, umożliwiającej jazdę bez powietrza. Nawet po przebiciu opona GS-C EMT może przejechać jeszcze 80 km z prędkością 90 km/h.

2007: Projekt współpracy z NASA, zakładający konstruowanie opon do pojazdów uczestniczących w wyprawach na Księżyc i na Marsa.

Zawody / mecenat / sponsoring sportowy

Sport samochodowy:

Goodyear jest wyłącznym dostawcą opon dla Nascar, stowarzyszenia zajmującego się organizacją mistrzostw samochodów seryjnych, jednego z najpopularniejszych sportów samochodowych w Stanach Zjednoczonych.