Poznaj lepiej markę opon Bridgestone. Więcej informacji o poczatkach i historii.
Bridgestone Passion for Excellence

Więcej o marce Bridgestone

Grupa Bridgestone została założona w 1931 roku przez Japończyka Shojiro Ishibashi, którego nazwisko w tłumaczeniu oznacza kamienny most (ang. bridgestone). Jej siedziba mieści się w Tokio.

Bridgestone jest dzisiaj światowym współliderem na rynku produkcji opon, dzieląc tę pozycję z francuską grupą Michelin. Jego udział w rynku w roku 2008 wyniósł 16,9%.

Grupa Bridgestone obecna jest na całym świecie, a jej obroty osiągnęły w roku 2008 poziom 2 623 miliardów jenów (około 16,5 miliarda euro). Wynik finansowy netto wyniósł 104 miliony jenów (0,7 miliona euro).

Stan zatrudnienia na koniec roku 2008 przekraczał 89 000 pracowników zatrudnionych w 209 spółkach usytuowanych w 23 krajach.

Bridgestone przeznacza 3,5% swoich obrotów na badania naukowe i rozwój. W roku 2008 budżet przeznaczony na ten cel wyniósł 93 miliardy jenów (600 milionów euro). Wśród najważniejszych innowacji technologicznych japońskiego producenta wymienić można między innymi oponę śniegową bez kolców (1982) oraz opony o bardzo wysokich osiągach wchodzące w skład gamy Potenza (1986).

Poza sektorem samochodowym grupa Bridgestone działa również na rynku opon do motocykli, samochodów ciężarowych, samolotów, pojazdów rolniczych i maszyn budowlanych.

Grupa jest również obecna w sektorze akcesoriów sportowych (zwłaszcza golf i tenis), rowerów oraz produktów przemysłowych pochodnych, takich jak elementy tłumiące hałas. W 2008 roku 19% całej działalności Grupy skupiało się w tych dziedzinach.

Bridgestone – znaczące daty:

1931: W mieście Kurume, położonym w południowej części Japonii, Shojiro Ishibashi, produkujący dotychczas gumowe podeszwy do tradycyjnego obuwia, stawia na uprzemysłowienie swojej spółki. Postanawia produkować opony do samochodów i nazywa nowy oddział swoim własnym nazwiskiem Ishibashi, które w tłumaczeniu na angielski oznacza kamienny most (bridge stone).

1953: 20 lat później Bridgestone staje się największym producentem opon w Japonii.

1962: Powstanie centrum technologicznego w Tokio oznacza rozpoczęcie programu badań naukowych i rozwoju.

1979: Bridgestone opracowuje technologię przetwarzania zużytych opon w paliwo dla cementowni.

1988: Bridgestone przejmuje spółkę Firestone Tire & Rubber Company.

1997: Bridgestone debiutuje w Formule 1.

2007: Zakup spółki Bandag, specjalizującej się w bieżnikowaniu opon w Stanach Zjednoczonych.

Zawody / mecenat / sponsoring sportowy

Sport samochodowy:

Bridgestone debiutuje w Formule 1 w roku 1997. Wraz z Ferrari i Michaelem Schumacherem zdobędzie siedem tytułów mistrza świata.

Wyłączny dostawca opon na mistrzostwa świata Formuły 1 do roku 2010.

Bridgestone jest również obecny w wyścigach Super GT.

Sport motocyklowy:

Po sześciokrotnym zdobyciu tytułu mistrza świata MotoGP Bridgestone jest obecnie wyłącznym dostawcą opon na te zawody.