Porady praktyczne do etykiet na opony - Pierwsze etykiety już w czerwcu 2012

Pierwsze etykiety już w czerwcu 2012

Etykiety na opony Opublikowano 12-08-12

W roku 2012 wdrożony zostanie europejski system znakowania opon. Będzie obowiązywał dopiero od listopada, lecz producenci i dystrybutorzy będą mogli stosować etykiety już w czerwcu tego roku.

Etykietowanie opon: nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej.

Niecały rok przed wejściem w życie rozporządzenia dotyczącego etykietowania opon, Komisja Europejska doprecyzowała kilka punktów, które umożliwią jego skuteczne wdrożenie.

Rozporządzenie uzupełniające dotyczy z jednej strony ujednolicenia metod używanych przez laboratoria badawcze do mierzenia osiągów opon, a z drugiej - daty wprowadzenia pierwszych etykiet.

Etykieta będzie zawierać informacje dotyczące trzech parametrów opony: wpływu na zużycie paliwa, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz poziomu hałasu zewnętrznego.

Pierwsze etykiety już w czerwcu
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, opony dla samochodów osobowych i lekkich aut dostawczych wyprodukowane po 30 czerwca 2012 oraz sprzedawane w krajach Unii Europejskiej będą musiały posiadać od listopada 2012 we wszystkich punktach sprzedaży naklejkę lub etykietę ze swoimi parametrami.

Informacje te będą musiały znajdować się również na stronach internetowych producentów, a także w broszurach, cennikach oraz na fakturach.

Dodatkowo, każdy typ i każdy rozmiar opony będzie posiadać własną etykietę.

Wcześniejsze znakowanie opon będzie dozwolone dopiero od 30 maja 2012.

Ujednolicenie procedur pomiarowych
Inne punkty rozporządzenia skupiają się na technicznych aspektach: są bowiem skierowane do producentów oraz laboratoriów badawczych, które dokonają pomiarów ogumienia.

Rozporządzenie 228/2011 przedstawia sposoby badania przyczepności samochodów osobowych na mokrej nawierzchni;

Rozporządzenie 1235/2011 przedstawia wytyczne w sprawie:
• mierzenia przyczepności lekkich i ciężkich pojazdów na mokrej nawierzchni;
• badania oporu toczenia, w tym wdrożenia identycznych procedur mierzenia i weryfikacji przez certyfikowane laboratoria badawcze.

Sposób na lepszą jakość
Zdaniem europejskiej organizacji producentów opon i kauczuku, ETRMA, „system etykiet spowoduje większe zainteresowanie oponami ze strony konsumentów i właścicieli flot samochodowych oraz zachęci ich do zwracania większej uwagi na parametry opon przy zakupie”.

ETRMA uważa również, że „przepis ten będzie zachętą dla producentów opon do ulepszania swoich produktów i pozytywnie wpłynie na konkurencję między nimi, ponieważ promuje firmy tworzące lepsze rozwiązania.”

Od 1 listopada 2014, zabroniona jest sprzedaż i wprowadzenie do użytku opon z ocenami G za efektywność energetyczną oraz F za hamowanie na mokrej nawierzchni. Te opony, które zostały wyprodukowane przed 1 listopada 2014 mogą być jednak sprzedawane do 30 miesięcy od dnia wejścia ustawy, czyli do 1 maja 2017. Zobacz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 661/2009 z dnia 13 lipca 2009 r., rozdział III, artykuł 13, paragraf 5.