Porady praktyczne do etykiet na opony - Zakaz sprzedaży opon z najniższymi ocenami na etykiecie

Etykiety UE: zakaz sprzedaży opon z najniższymi ocenami

Etykiety na opony Opublikowano 15-05-17 autor Yannick O'Conor

Od 1 maja 2017 r. opony do aut osobowych z oceną G w zakresie oporu toczenia lub F w kategorii hamowania na mokrej drodze nie mogą być dłużej sprzedawane.

Etykietowanie-sprzedaż-opona fot. © : rezulteo

O ile opony z oceną G na etykiecie UE w zakresie oporu toczenia lub F w przypadku hamowanie na mokrej drodze są zakazane od 1 listopada 2014, te drugie mogły być sprzedawane jeszcze przez 30 miesięcy, pod warunkiem zaprzestania produkcji po tej dacie. Nie będzie to możliwe po 1 maja, gdy sprzedaż tych opon do aut osobowych i SUV-ów będzie zakazana w Europie. Uwaga: nie dotyczy to jednak opon z oceną F w zakresie hamowania na mokrej nawierzchni oraz niektórych innych zimówek z oceną G w kategorii oporu toczenia. Nadal mogą one być sprzedawane. 

Co dokładnie oznacza to dla konsumentów? Co oczywiste, producenci i sprzedawcy muszą się dostosować do tych nowych wymogów. Zalecamy jednak, by upewnić się przy zakupie, że opona letnia ma ocenę co najmniej F w zakresie oporu toczenia oraz E w kategorii hamowania na mokrej drodze.

Przypominamy, że system etykietowania opon jest obowiązkowy w całej Unii Europejskiej i obejmuje wszystkie opony będące w sprzedaży po listopadzie 2012 r. Etykieta UE stanowi cenne źródło informacji dla kupujących, ponieważ pozwala ocenić oponę w oparciu o trzy kryteria: opór toczenia, przyczepność na mokrej drodze i poziom hałasu.