Porady praktyczne do etykiet na opony - Cinturato P7 Blue: Pirelli jako pierwszy wprowadza na rynek oponę klasy AA

Cinturato P7 Blue: Pirelli jako pierwszy wprowadza na rynek oponę klasy AA

Etykiety na opony Opublikowano 24-07-12 autor Mateusz

Od 1-ego czerwca producenci mogą przedstawiać na etykietach parametry swoich nowych opon. Prezentując Cinturato P7 Blue, producent Pirelli stawia wysoko poprzeczkę: jako pierwszy wprowadza na rynek oponę z kategorią AA dla trzech rozmiarów. Jest to najwyższa ocena w kategorii hamowania na mokrej nawierzchni oraz wydajności energetycznej. Inni producenci również pracują nad podobnymi produktami, jednak ich opony AA zobaczymy najwcześniej w 2013 roku.

Le Pirelli Cinturato P7 Blue, premier pneu noté AA fot. © : Pirelli

Pirelli Cinturato P7 trudno uznać za całkiem nową oponę. Pojawiła się na rynku w 2009 roku i zdobyła reputację opony obniżającej zużycie paliwa, a jednocześnie odznaczającej się doskonałymi i wyważonymi parametrami. Uzyskała wysokie oceny w licznych testach i jest także fabrycznie montowana przez wielu producentów samochodów (Alfa Romeo, Audi, BMW, Mercedes, Mini, Volkswagen…).

Model, będący jej ewolucją, Blue Cinturato P7, zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Oponiarskiego w Essen, robi jeszcze większe wrażenie. Wyróżnia się pod względem hamowania na mokrej nawierzchni oraz wydajności energetycznej – są to dwa z trzech kryteriów europejskiego systemu etykietowania opon.

Na stoisku w Essen, Pirelli przedstawiło przyszłą etykietę swojej nowej opony w rozmiarze 235/45 R17 XL (do sedanów GT, coupé i innych aut sportowych). Rozmiar ten nie sprzyja specjalnie testom hamowania na mokrej nawierzchni oraz oporów toczenia.

Oceny Cinturato P7 Blue:

•    Wydajność energetyczna (wpływ na zużycie paliwa): A
•    Hamowanie na mokrej nawierzchni: A
•    Zewnętrzny hałas toczenia: 72 db (poziom odpowiadający wymogom przyszłej normy)

 

Wprowadzając Cinturato P7 Blue Pirelli został pierwszym producentem, który wprowadził do swej oferty oponę kategorii AA, czyli posiadającą najwyższą ocenę pod względem skuteczności hamowania na mokrej nawierzchni oraz wydajności energetycznej. Inni producenci również pracują nad podobnymi produktami, jednak ich opony AA zobaczymy najwcześniej w 2013 roku.

Uwaga: oceny są ważne jedynie dla rozmiaru, który był testowany. W związku z tym, parametry uwzględniane przy ocenie mogą zmieniać się w zależności od średnicy oraz szerokości opony. Nie możemy zatem objąć oceną AA całości gamy Cinturato P7. Na dzień dzisiejszy jedynie trzy rozmiary opon z tej gamy uzyskały maksymalną notę:

•    215/55R16 97W XL
•    225/55R16 99W XL
•    235/45R17 97W XL

Pirelli zawdzięcza te doskonałe wyniki doświadczeniom nabytym w trakcie swojego pierwszego roku rywalizacji w wyścigu Formuły 1. Przy projektowaniu Cinturato P7 Blue wykorzystano te same narzędzia symulacji i modelowania, co przy oponach wyścigowych. Producent daje nam to jasno do zrozumienia, ponieważ nazwa Cinturato P7 Blue nawiązuje do opony deszczowej z mistrzostw Formuły 1.

Przeznaczony dla średnich i dużych sedanów, model Cinturato P7 Blue trafi do sprzedaży 1 lipca 2012 roku. Będzie dostępny od razu w 11 rozmiarach, do których dołączą jeszcze trzy przed końcem roku. Będzie to opona montowana zamiennie, która uzupełni gamę Cinturato P7.


Wkrótce napiszemy o niej więcej.